Historie

že prej dlouhý vlasy dávno vyšly z módy

Dosavadní činnost skupiny CARMEN lze rozdělit do dvou časových úseků. Ten první je od roku 1986, kdy skupinu založil Luboš Denner, Pavel Kissi Veselý a Dušan Němec. Jméno Carmen vzniklo podle opery George Bizeta ještě před prvním vystoupením, poté co přehrávkové komisi neseděl původní návrh na jméno. Ve skupině se v té době střídá několik muzikantů a po několika týdnech přichází zpívat Vlasta Zahrádka. Kromě dvou věcí, „Když Ti ostříhaj Tvý vlásky“ a „Slavím jen tak“, přináší do skupiny směr převzatých skladeb od Deep Purple, Whitesnake a do té doby pro Třebíčsko zcela neznámých U2. Skupina se brzy dostává do podvědomí třebíčských posluchačů a také pořadatelů. Tři následující roky jsou ve znamení už pravidelného vystupování, ale také dlouhých měsíčních pauz z důvodu častých změn v obsazení skupiny.
 
  V roce 1989 odešel Vlasta Zahrádka z kapely a ta se následně na půl roku rozpadla. Schází se opět na polistopadovém koncertu Třebíčských skupin.
 
  V roce 1990 Carmen vystupuje s novým Zpěvákem Vlastou Mackem, do skupiny též přichází baskytarista Vašek Čudka a klávesák Honza Zdarsa.
 
  Vlasta Zahrádka si zakládá svoji skupinu z vybraných třebíčských muzikantů pátek 13. Obě skupiny na Třebíčsku úspěšně vystupují, Carmen v tomto roce hraje se skupinami Vitacit, Nová růže, Merlin, stejně je tomu i u Pátku 13. Dochází ke společnému vystoupení obou skupin na konci roku 1990. V té době,po oznámení Vlasty Macka o odchodu z Carmen se začíná schylovat k návratu původního zpěváka. Bouřlivým Silvestrem 1991 začíná druhý časový úsek činnosti Carmen. Po rozhodnutí hrát opět společně začíná ještě před první zkouškou mnoho „sbližovacích“ a těžkých mejdanů, při kterých se vytrácejí staré spory.
Začíná se denně tvrdě zkoušet, opět ale převzaté skladby U2, A. Cooper, T. Petty atd.

  Velkou motivací je i zájem publika o staro – novou skupinu. Vlasta Zahrádka jako první odchází za zaměstnání, aby veškerou energii věnoval muzice a životu kolem. Jeho následují do půl roku ostatní členové, kteří fyzicky přestávají stíhat náročný noční život a své zaměstnání. Po dvou měsících zkoušení nastává první vystoupení, které jako i všechny další se vyznačují skvělou atmosférou.
 
  Na pětileté výročí vzniku skupiny do výčapského areálu Na kopci přichází téměř 3000 lidí. Touto akcí také začínají mnohé další tisícové návštěvy na vystoupeních Carmen. V této době už také skupina postoupila v soutěži „O zlatého Ambrože“ vyhlášené časopisem Filip – pro náctileté z 504 účastníků do semifinále. Na kazetě poslané časopisu Filip – pro náctileté byly dvě vlastní a jedna převzatá skladba. Živé semifinále v Praze proběhlo úspěšně a Carmen, stejně jako Burma Jones postupuje do finále v Paláci Kultury. Z finále vychází pro skupinu i první televizní premiéra. Vlasta Zahrádka a Luboš Denner začínají skládat vlastní věci, které se na zkouškách dotváří do konečných podob.  V roce 1992 vznikly ve studiu propast Petra Jandy první studiové nahrávky, z nichž se některé staly hity brněnských rádií, jiné zase bodovaly v televizních soutěžích a hitparádách.
 
  O rok později uzavřela skupina exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Monitor EMI. Koncem téhož roku vzniklo v pražském studiu Happy první album, které neslo název „Dožít se rána“. Mezi dvanácti skladbami nechyběly hity, jako jsou „Cesty“ s videoklipem uváděným v hudebních televizních pořadech, skladby „Ukaž se mi“„Zajímáš mě“, ale ani nejvíce diskutovaná a provokativně pojatá rocková pecka „Na kafe“.
 
  V létech 1993 – 1998 je skupina Carmen na vrcholu. Jejich skladby jsou zařazeny  do vysílání většiny českých rádií, hudebních pořadů v TV a do hitparád. Na sklonku roku 1998 vydávají druhé autorské album s názvem „A co já“. Poté však přichází pro kapelu nejtěžší období –  byl to poslední rok života bubeníka Pavla Kissi Veselého a jeho následná tragická autonehoda.

  V roce 1999 přichází do kapely na post bubeníka multiinstrumentalista Petr Bende, který se o rok později, po odchodu dlouholetého leadera Vlasty Zahrádky, přesouvá od bicích za mikrofon. V roce 2001 proběhly v kapele další změny v obsazení a od konce téhož roku kapela veřejně nevystupuje.
 
  Od roku 2002 hraje Carmen pouze jedenkrát ročně ve Výčapech u Třebíče. Tyto koncerty plné energie se staly tradicí a každoročně je navštíví až dva tisíce příznivců.

Fotografie